Nowy Orlean część druga

Tym razem opiszę bardziej mroczną stronę Nowego Orleanu.

Jednym z głównych atrakcji miasta są cmentarze. Nowy Orlean zbudowany jest na terenach podmokłych i stale osiada. Z tego też powodu zamiast chować zmarłych w ziemi, buduje się dla nich piętrowe, kamienne grobowce różnych rozmiarów i kształtów, często zdobionych rzeźbami świętych i patronów.

20140308_105554

Nowy Orlean jest również znany z kultu voo doo(połączenie afrykańskich wierzeń z katolickim kultem świętych). Znajduje się tam wiele sklepów pod turystów z małymi laleczkami, suszonymi zwierzętami i innymi dziwnymi specyfikami do uprawiania “czarnej magii”. W mieście krąży wiele opowieści o nawiedzonych domach i duchach. Prawie każdy hotel, tawerna czy dom może poszczycić się swoim duchem.

20140307_115407

Huragan Katrina odcisnął olbrzymie piętno na tym mieście. Jednym z punktów wycieczki wokół nowego Orleanu jest wizyta w dzielnicy dotkniętej przez powódź. Przewodnik, rodowity nowoorleańczyk, za punkt honoru wziął sobie przypomnienie turystom że miasto dalej potrzebuje wsparcia finansowego aby odbudować to co straciło w czasie powodzi. Można zobaczyć całe dzielnice opuszczonych domów nienadających się do zamieszkania. Widać, że w niektórych domach mimo okropnego stanu, ludzie żyją bo nie mają gdzie indziej się podziać.

20140308_102045

Nowy Orlean był również kiedyś centrum handlu niewolnikami. W mieście znajduje się muzeum niewolnictwa do którego na pewno pójdziemy przy następnej okazji. 

Jedną z atrakcji turystycznych jest rejs parowcem, na który wybraliśmy się ostatniego dnia. Miasto położone jest nad najszerszą amerykańską rzeką Mississippi, która płynie przez dziesięć stanów. Rejs jest dość przyjemny. Płynie się wzdłuż rzeki, słuchając zespołu jazzowego i podziwia miasto z wody. Jednym minusem jest płynięcie wzdłuż rafinerii. Zarówno w Luizjanie jak i w Teksasie znajduje się większość amerykańskich rafinerii. Ponieważ istnieje duże niebezpieczeństwo wybuchów i pożarów, wszystkie muszą znajdować się nad samą wodą. Jest to bardzo smutny widok.

20140309_112051 20140309_112147 20140309_111959 20140309_121155

Podsumowując nasza wycieczkę na pewno warto odwiedzić Nowy Orlean. Wprawdzie nie odzyskał on jeszcze pełni blasku po przejściu huraganu, ale miejsce to jest z pewnością wyjątkowe.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s