on the road

Wiele z Was jest ciekawych jak duże jest San Antonio oraz jak sobie dajemy radę bez auta.

Powiem szczerze, czasami jest to ciężkie i skomplikowane. San Antonio jest siódmym (zaraz po New York, Los Angeles, Chicago, Houston, Philadelphia, Phoenix) co do ilości mieszkańców miastem w Stanach. Liczba mieszkańców w 2012 roku wynosiła 1 382 951 osób, zamieszkałych na 1,205.4 km2.  Miasto znajduje się również w dziesiątce najszybciej rozwijających się miast w USA, więc wciąż się rozrasta. Pomimo tych imponujących liczb, nie jest to jednak typowa metropolia. Mimo iż miasto ma bardziej prowincjonalny klimat (zabudowa jest bardzo niska), to jest bardzo rozległe. Odległości między miejscami są olbrzymie, a komunikacja miejska nie dociera wszędzie. Na całe szczęście różne lokalne organizacje oraz duże firmy zadbały o mieszkańców, którzy zdecydowali się na życie bez auta.

1) Bcycle

Na co dzień poruszamy się po mieście rowerem miejskim. Stacje są rozstawione po całym mieście.

P1060673

Mamy dwie stacje na naszym osiedlu. Rocznie płacimy $60 i możemy używać rowery 24/7. Wypożyczenie roweru jest niesamowicie proste:

naciskasz przycisk, przy rowerze który chcesz użyć,

P1060680

skanujesz swoją kartę,

P1060681

wyciągasz rower ze stacji, dostosowujesz siodełko do swojej wysokości i jedziesz!

P1060683

Wszytko zajmuje nie więcej niż 10 sekund. Możesz używać rower do godziny. A następnie parkujesz na jakiejkolwiek stacji wkładając rower w specjalny uchwyt i gotowe. (to nie zajmuje nawet 3 sekund) Jeśli chcesz użyć roweru na dłużej niż godzinę, to musisz znaleźć stację przed zakończeniem pierwszej godziny, zaparkować go i na nowo wypożyczyć. Ilość wypożyczeń jest nieograniczona.

2) Hertz 24/7

Po naszym blokiem zaparkowane są trzy auta należące do międzynarodowej firmy Hertz. Oboje uzyskaliśmy darmową kartę, która pozwala nam na wypożyczenia auta na godziny. Auto możemy zarezerwować nawet 5 minut przed użyciem i na minimum jedną godzinę. Proces jest niesamowicie prosty. Wchodzisz na stronę Hertz, logujesz się. Wpisujesz swój kod pocztowy i godziny w których chcesz używać auta. Następnie wybierasz z listy dostępnych aut w interesujących Ciebie godzinach jedno, i klikasz “rezerwuj”. O czasie idziesz do auta, skanujesz kartę i auto się otwiera. W środku, na specjalnym urządzeniu, potwierdzasz swoje imię oraz, że auto nie jest uszkodzone na zewnątrz, bierzesz kluczyki zostawione w aucie i jedziesz. Auto musisz odstawić w to samo miejsce w czasie w którym się zobowiązałeś i tyle. W $8 za godzinę mieści się koszt ubezpieczenia i paliwa.

Jest to idealne rozwiązanie na duże zakupy jedzeniowe i krótkie podróże na koniec miasta.

3) Autobusy

Jest to oczywiste.=) Autobusy są dość nowe i czyste. Niestety czasami klimatyzacja jest ustawiona w nich na zbyt niską temperaturę i można w nich zamarznąć. Bilet kosztuje $1.35 i można go użyć dwa razy w jednym dniu.

Często biorę parę środków komunikacji: rower, autobus i własne nogi.;) Dzięki temu można naprawdę poznać miasto, wiele zobaczyć i pozostać w dobrej kondycji!

Advertisements

2 thoughts on “on the road

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s